Straż Miejska rozpoczęła akcję „HULAJ Z GŁOWĄ”


Straż Miejska organizuje akcję „HULAJ Z GŁOWĄ”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, chodnikach . Funkcjonariusze będą aktywnie reagować na łamanie przepisów dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych, takich jak zakaz jazdy po drogach na których dozwolona prędkość jest większa niż 30km/h, niedostosowywanie prędkości do tempa pieszego oraz przewożenie innych osób. Akcja ma na celu edukację oraz przypomnienie o zasadach bezpiecznego poruszania się, aby wakacyjne podróże były bezpieczne zarówno dla użytkowników hulajnóg, jak i pieszych. Strażnicy pojawili się już w centrum miasta oraz w Parku Jordanowskim gdzie rozpoczęto akcję i przeprowadzono już pierwsze rozmowy z użytkownikami hulajnóg elektrycznych

W związku z czym przypominamy że :

Jazda na hulajnodze elektrycznej dozwolona jest na drodze dla rowerów, drodze łączącej rowery i pieszych, bądź na pasie ruchu przeznaczonym dla rowerów. Można też jechać po jezdni, gdzie dozwolony ruch pojazdów odbywa się z prędkością nieprzekraczającą 30 km/h, jeśli brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Dodatkowo, jeśli chodnik lub droga dla pieszych znajduje się wzdłuż jezdni, po której pojazdy mogą poruszać się szybciej niż 30 km/h, a brak jest drogi dla rowerów lub pasa rowerowego, hulajnoga elektryczna może poruszać się po chodniku. W takim przypadku, jadąc po chodniku, użytkownik hulajnogi musi ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosować prędkość do ich tempa, które nie powinno przekraczać 6 km/h. Chociaż przepisy nie precyzują dokładnej prędkości, przyjmuje się, że pieszy porusza się w tempie nie większym niż 6 km/h.Zabronione jest również przewożenie innych osób na hulajnodze elektrycznej.

Jazda w stanie nietrzeźwości oznacza obecność alkoholu powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Prowadzenie hulajnogi elektrycznej lub roweru w takim stanie stanowi wykroczenie zgodnie z art. 87 § 1a Kodeksu Wykroczeń. Za to wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości 2,5 tys. zł lub areszt, a także możliwość nałożenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Za niestosowanie się do powyższych wskazówek straż miejska oraz policja może nałożyć surowe mandaty karne.

Choć nie ma obowiązku noszenia kasku, warto go założyć, ponieważ znacząco zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Kask chroni głowę w razie upadku, minimalizując ryzyko poważnych urazów, takich jak wstrząśnienie mózgu czy złamania czaszki. Dodatkowo, kask poprawia widoczność dzięki odblaskowym elementom, co jest szczególnie ważne w warunkach słabego oświetlenia. Inwestując w kask, dbamy o swoje zdrowie i komfort, a także pokazujemy odpowiedzialność na drodze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.