Mała sarenka przekazana do Leśnego Pogotowia. Co robić gdy spotkamy dzikie zwierzę?

2 kwietnia 2022 r. na komendę Straży Miejskiej w Radlinie zgłosiła się kobieta, która przekazała funkcjonariuszom małą sarenkę, znalezioną na poboczu ulicy Rymera.
Małe zwierzątko trafiło do Leśnego Pogotowia w Mikołowie.

Przypominamy i apelujemy aby NIE zabierać młodych dzikich zwierząt (saren, ptactwa…) z ich legowisk!

Takie działania przynoszą więcej szkody niż pożytku przyrodzie, jak i samemu zwierzęciu. Młoda sarna, naturalnie wyposażona jest w mechanizm obronny, który polega na… braku zapachu.
Dzięki temu jest doskonale chroniona przed drapieżnikami. Choć koźlęta wyglądają na opuszczone, pozostają pod czujnym okiem matki, która z bezpiecznej odległości dokarmia młode. Zabierając takie zwierze, narażamy je na śmiertelne niebezpieczeństwo – już nigdy nie odzyska naturalnej ochrony.
Młode, dzikie zwierze w takich wypadkach musi zostać przetransportowane do placówek typu Leśne Pogotowie, podczas, gdy w większości przypadków – jeśli nie jest ranne – nie ma takiej potrzeby.

Co możemy zrobić, aby faktycznie pomóc przyrodzie ?

  • widząc młode koźlęta w trawie – zostawmy je w spokoju!
  • nie przynośmy do domu piskląt, podlotów ani żadnych elementów gniazd!
  • spacerując z psem po lesie ZAWSZE trzymajmy czworonoga na smyczy! (mówi o tym m.in. art. 30 ust. 1, pkt 13 ustawy o lasach)
  • jeśli mamy kota domowego, nie wypuszczajmy go samego na zewnątrz – ochronimy dzikie ptactwo przed poważnym zagrożeniem
  • segregujmy śmieci i reagujmy widząc dzikie wysypiska w lasach i na łąkach – rozkładające się przez wiele lat tworzywa sztuczne są wielkim zagrożeniem dla środowiska!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.